SP: Samhällsvetenskapliga programmet Södra

På inriktningen samhällsvetenskap läser du om hur samhället ser ut samt hur människan lever i en värld där ekonomi, miljö, kulturer och teknologiska framsteg starkt påverkar vårt liv. Vi tittar på samhället ur olika synvinklar genom att du läser kurser i bland annat historia, religion, internationella relationer och psykologi. Det samhällsvetenskapliga programmet är ett studieförberedande program och ger behörighet till de flesta utbildningar på universitet och högskola. Med hjälp från studie- och yrkesvägledare kan du dessutom i årskurs 2 och 3 välja kurser som ger dig ytterligare valfrihet till högre utbildning.

 

Att läsa Samhällsvetenskapliga programmet på JENSEN gymnasium  

Tycker du om att diskutera, analysera, ifrågasätta och argumentera är det här rätt program för dig. Du kommer att läsa en hel del, både läroböcker, artiklar och webbmaterial. I utbildningen ingår även studiebesök, exempelvis på Dagens Nyheter eller riksdagen. Dagens universitetsutbildningar och näringsliv ställer allt högre krav på att kunna samarbeta med andra. Därför kommer du få träna dig i att jobba i grupp och lära dig hur du gör muntliga presentationer, diskussioner och debatter. Vi kommer tillsammans med dig att arbeta så att du har goda språkliga kunskaper inför fortsatta studier och ditt framtida arbetsliv.

Du får lära dig att ta personligt ansvar för din fysiska och mentala hälsa samt för skolan som arbetsplats. Du får även möjlighet att utveckla din sociala kompetens genom coachning, värderingsövningar och olika gruppövningar. Det innebär träning för den stundande verkligheten och lägger grunden för ett framgångsrikt liv.

 

SPS: Samhällsvetenskapliga programmet på JENSEN gymnasium Södra

På samhällsvetenskapliga programmet på JENSEN gymnasium Södra jobbar vi med olika teman i olika årskurser. Elever är med och påverkar vilket tema de vill arbeta i vårt programråd. Vidare arbetar SPS-klasserna med temat i klassrummet under flera veckors tid. Höjdpunkten är en temadag då alla klasser arbetar med en speciell uppgift.

I årskurs 1 blir temat hälsa. Anledningen är vår hälsas betydelse för att kunna göra bra ifrån sig i skolan och ha en rik fritid. I årskurs 2 kommer temat att vara bistånd där grundläggande mänskliga rättigheter kommer att ligga i fokus. Slutligen i årskurs 3 kommer att temat vara flytta hemifrån vilket ska förbereda dig för ett framtida liv där du själv tar ansvar för ditt boende, utgifter och studier.

Läs mer om JENSEN gymnasium Södra